kalasmilen variant2

Startsida Inbjudan Banan Resultat Tidigare lopp Bilder 2008 Kontakt Länkar

 

logga


kalasjoggen2


arrangor

baiklogga

 



resor 2 



 

 




RESULTATLISTA för Kalasmilen 2008
2008-07-31



Arrangör: Bergnäsets AIK


                                Resultat  M Elit
                                ================
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  103 Pär Wikberg               Skellefteå AIK             33:22          0
  2  108 Andreas Andersson-Junkka  Haparanda SKT              34:47       1:25
  3  102 Kenneth Boman             Lulekamraterna             35:30       2:08
  4  107 Anton Stenlund            Skellefteå AIK             36:44       3:22
  5  106 Mats Berglund             Lulekamraterna             37:03       3:41
  6  109 Johan Skott               Aapua IF                   37:05       3:43
  7  105 Morgan Karlsson           Lulekamraterna             37:07       3:45
  8  152 Magnus Lundbäck           Kriminalvårdens IF         37:24       4:02
  9  151 Mathias Vainionpää        I19 IP                     38:21       4:59
 10  156 Jesper Töyrä              Lulekamraterna             38:25       5:03
 11  153 Anders Lundbäck           Kriminalvårdens IF         39:21       5:59
 12  104 Henrik Lundholm           Riviera FI                 39:33       6:11
 13  101 Jonas Pakarinen           Stil                       47:29      14:07



                                Resultat  M 22
                                ==============
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  155 Henrik Forsberg           Bodens SK                  43:17          0



                                Resultat  M 35
                                ==============
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  123 Matti Linna               Nilivaara IS               34:16          0
  2  126 Mattias Gimvall           Storumans IK               36:38       2:22
  3  117 Ronnie Ripgården          Kungsbacka                 36:58       2:42
  4  125 Jonas Olsson              Stora Tuna OK              37:32       3:16
  5  124 Tommy Grip                Brunflo IF                 38:02       3:46
  6  134 Ahmed Hassan              Tväråselets AIF            38:03       3:47
  7  121 Per Sundström             Jokkmokks SK               39:43       5:27
  8  120 Ingemar Sundström         Lulekamraterna             39:57       5:41
  9  119 Tobias Drugge             Lulekamraterna             39:59       5:43
 10  122 Juoni Suopanki            Haparanda SKT              41:17       7:01
 11  118 Tommy Johansson           Överkalix IF               42:42       8:26



                                Resultat  M 50
                                ==============
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  132 Ingvar Johansson          Lulekamraterna             38:04          0
  2  131 Lars Wikström             Lulekamraterna             38:24         20
  3  133 Stefan Bäcklin            Exait IF                   41:45       3:41
  4  136 Ronny Strande             Vettasjärvi IF             44:40       6:36
  5  135 Kurt Eneslätt             Kg IF                      44:53       6:49



                                Resultat  M 60
                                ==============
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  146 Bo Nyström                Tväråselets AIF            40:31          0
  2  145 Jan-Olof Andersson        Morjärvs SK                47:34       7:03
  3  143 Östen SDundberg           OK Vargen                  52:30      11:59
  4  144 Lennart Larsson           OK Vargen                  54:12      13:41



                                Resultat  K Elit
                                ================
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  161 Nina Lintzen              Högbo AIK                  39:16          0
  2  162 Karin Nilsson             Slagnäs IF                 40:13         57
  3  163 Ulrika Forsgren           Ik Star                    42:13       2:57



                                Resultat  K 35
                                ==============
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  172 Anna Lena Stenlund        Skellefteå AIK             42:21          0
  2  174 Anna-Karin Wiklund        Norrfjärdens IF            43:17         56
  3  171 Susanne Andersson         Hemmingsmarks IF           46:03       3:42
  4  173 Sara Sundberg             Vägverkets FF              48:40       6:19



                                Resultat  K 50
                                ==============
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  178 Anette Andersson          Morjärvs SK                49:14          0



                                Resultat  Motion
                                ================
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  279 Olof Ranhagen             Vallentuna FK              37:38          0
  2  280 Johan Haapasaari          Haparanda                  38:11         33
  3  260 Ronald Nilsson            Lulekamraterna             39:01       1:23
  4  233 Peter Jonsson             Luleå                      40:05       2:27
  5  262 Mikael Forsell            Burträsk SK                40:09       2:31
  6  201 Peter Sundqvist           Sportradion                40:41       3:03
  7  236 Martin Lundholm           Liviöjärvi IF              40:43       3:05
  8  277 Johan Almark              Piteå                      41:06       3:28
  9  281 Christer Edlund           Lulekamraterna             41:30       3:52
 10  230 Magnus Ljungstrand        IFK Ålund                  41:32       3:54
 11  227 Marcus Johansson          Luleå                      41:59       4:21
 12  204 Gustav Ling               Kvantum Luleå              42:07       4:29
 13  208 Niclas Grip               Lulekamraterna             42:12       4:34
 14  274 Johan Olofsson            Svarta Braxen              42:14       4:36
 15  269 Mattias Bruce             München                    42:17       4:39
 16  214 Mattias Wahlberg          Luleå                      42:20       4:42
 17  264 Markus Magnusson          Luleå                      42:26       4:48
 18  237 Fredrik Medelid           Liviöjärvi IF              42:47       5:09
 19  209 Rolf Svanold              Strömnäs GIF               43:03       5:25
 20  225 Lars Sandberg             Antnäs BK                  43:06       5:28
 21  261 Peter Lampinen            Exait IF                   43:07       5:29
 22  218 Magnus Olofsson           Luleå                      43:15       5:37
 23  267 Nils Wiklund              NCC IF                     43:31       5:53
 24  232 Markus Björnström         Soppero IF                 43:32       5:54
 25  219 Michael Tiger             Luleå                      43:45       6:07
 26  235 Isak Tornberg             Postens IF                 43:53       6:15
 27  282 Kjell Åkeblom             Lulekamraterna             43:57       6:19
 28  257 Bo Karlsson               Luleå                      44:02       6:24
 29  289 Tommy Nilsson             Prinsnäsarna               44:05       6:27
 30  288 Anders Drugge             Junkön                     44:19       6:41
 31  246 Leif Öhrvall              All Aktivitetsföreni       44:23       6:45
 32  222 Kjell Lassinantti         Lulekamraterna             44:38       7:00
 33  266 Martin Mettävainio        Luleå                      44:41       7:03
 34  242 Lars Näsman               Kustbevakningen            44:59       7:21
 35  247 Olof Pettersson           Kustbevakningen            45:01       7:23
 36  213 Johan Gyllefjord          F 21                       45:09       7:31
 37  229 Anders Lundqvist          IFK Ålund                  45:24       7:46
 38  205 Mikael Öhrvall            Öhrvalls bygg              45:27       7:49
 39  287 Mats Olavsson             Ferruform Luleå            45:46       8:08
 40  243 Daniel Sundqvist          Luleå                      45:47       8:09
 41  263 Agne Johansson            Luleå                      45:58       8:20
 42  255 Dan Sandström             Luleå                      46:25       8:47
 43  272 Johan Engström            Luleå                      46:34       8:56
 44  258 Mats Friman               Luleå                      46:40       9:02
 45  271 Mikael Fellman            Luleå                      46:44       9:06
 46  239 Petter Forslund           Luleå                      46:56       9:18
 47  283 Bo Boström                Bodens SK                  47:01       9:23
 48  211 Pär Nordström             Capgemeni                  47:42      10:04
 49  234 Ulf Larsson               Kriminalvårdens IF         47:47      10:09
 50  223 Johan Gustafsson          Vattenfall IF              48:20      10:42
     226 Johan Eriksson            Luleå                      48:20      10:42
 52  273 Mats Karmefjord           Axa Sportclub              48:27      10:49
 53  275 Peter Simonsson           LTU                        48:30      10:52
 54  278 Bendt Hällgren            Umeådalen                  48:51      11:13
 55  206 Louise Nilsson            Jakobsberg                 48:52      11:14
 56  215 Sandra Johansson          Luleå                      48:57      11:19
 57  203 Reine Sundqvist           Sveriges Radio             49:50      12:12
     252 Lars Hällgren             Kärrtorps BK               49:50      12:12
 59  202 Lars-Göran Niemi          Skandiamäklarna            49:51      12:13
 60  241 Sara Åström               Piteå                      51:10      13:32
 61  284 Bengt Gustafsson          Korpen NJA                 51:13      13:35
 62  248 Evonny Skott              Lulekamraterna             51:27      13:49
     251 Görel Nilsson             Ängesbynssportklubb        51:27      13:49
 64  245 Lennart Johansson         Ferruform                  52:10      14:32
 65  240 Marie Johnsson            Luleå                      52:14      14:36
 66  238 Anja Pääjärvi             Ohtanajärvi IK             52:18      14:40
 67  224 Rolf Westerberg           BDX företagen              52:57      15:19
 68  221 Helena Lindvall           Ersnäs IF                  53:00      15:22
 69  291 Peter Öhlund              Luleå                      53:17      15:39
 70  250 Ulla Nilsson Helomaa      Lulekamraterna             53:18      15:40
 71  249 Folke Bergman             PEAB                       53:30      15:52
 72  285 Åke Tserni                Postens IF                 53:43      16:05
 73  268 Andreas Olofsson          Luleå                      54:09      16:31
 74  253 Eva Ellert                Lulekamraterna             54:45      17:07
 75  276 Birgitta Larsson          Luleå                      55:12      17:34
 76  254 Ove Ellert                Lulekamraterna             56:00      18:22
 77  244 Melina Rönnbäck           Ferruform                  56:43      19:05
 78  220 Emma Engkvist             Luleå                      59:28      21:50
 79  290 Maria Nilsson Rambo       Prinsnäsarna               59:45      22:07
 80  217 Johanna Jakobsson         Unbyn                      59:54      22:16
 81  228 Anna Lena Arvidsson       Luleå                    1.00:00      22:22
 82  256 Ingrid Wikman             Göteborgskamraterna      1.00:50      23:12
 83  286 Cecila Sundh              Falun                    1.02:21      24:43
 84  212 Anette Sundström          Capgemeni                1.02:43      25:05
 85  216 Torbjörn Jakobsson        Unbyn                    1.03:00      25:22



                                Resultat  P 16
                                ==============
                                                            Banlängd 6 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  44  Fredrik Ögren             Bergnäsets AIK             22:55          0
  2  48  Rasmus Drugge             Luleå                      24:20       1:25
  3  45  Erik Ögren                Bergnäsets AIK             26:09       3:14
  4  49  Marcus Nilsson            Lira Bk                    26:44       3:49
  5  46  Robert Ellert             Lulekamraterna             29:43       6:48



                                Resultat  F 16
                                ==============
                                                            Banlängd 6 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  92  Anna Andersson            Hemmingsmarks IF           29:33          0



                                Resultat  Motion 6 km
                                =====================
                                                            Banlängd 6 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  754 Alexander Forss           Norrbottensbygg            22:58          0
  2  771 Nicklas Gredeborg         STIL                       26:16       3:18
  3  764 Lars Forsell              Burträsk SK                27:05       4:07
  4  770 Stefan Mukka              STIL                       28:04       5:06
  5  762 Ola Nilsson               Luleå                      29:23       6:25
  6  765 Lise-Lott Andersson       Bergnäsets AIK             29:25       6:27
  7  756 Linnea Palmgren           Luleå                      29:36       6:38
  8  759 Inger Johansson           Luleå                      30:03       7:05
  9  760 Marit Kylmämaa            Notvikens IK               30:21       7:23
     761 Madelene Paavola          Kalix                      30:21       7:23
 11  752 Maria Ny                  Capgemeni                  31:57       8:59
 12  767 Sara Wiren                Luleå                      32:34       9:36
 13  766 Katarina Eriksson         Luleå                      33:51      10:53
 14  773 Anne-Maj Palo             Korpen                     35:24      12:26
 15  753 Kerstin Öquist            Luleå                      36:17      13:19
 16  751 Mervi Koiruranta          Kvantum Luleå              36:54      13:56
 17  750 Helen Moen                Kvantum Luleå              36:57      13:59
 18  755 Maya Bergström            Postens IF                 37:00      14:02
 19  768 Ingela Malmberg           Luleå                      37:44      14:46
 20  758 Helena Örling             Luleå                      37:46      14:48
 21  757 Lena Palmgren             Råneå                      39:37      16:39
 22  772 Karin Åström              Luleå                      42:43      19:45
 23  769 Helena Nilsson            Luleå                      42:45      19:47



                                       -ttt-



 

 

 

 

 

 

 

 

© Kalasmilen. Alla rättigheter reserverade.